راز 10/90يكم متنش بلنده اما ارزش يكبار خوندن رو داره

 


فقط كافيست به راز 10/90 پي ببريد و از آن در زندگيتان استفاده كنيد.اين راز مي تواند زندگيتان را تغيير دهد. اين راز چيست؟


10% زندگي همه ما اتفاقاتي است كه مي افتد. اما 90% بقيه چيست؟

90% بقيه هم عكس العملهايي هستند كه ما به آن 10% اتفاق  رخ داده  نشان مي دهيم.

 

اين يعني چي؟

در واقع هيچ كدام از ما كنترلي روي 10%‌اتفاقاتي كه برايمان مي افتد نداريم. ما نمي توانيم جلوي خراب شدن اتومبيل مان را بگيريم، ممكن است هواپيمايمان دير برسد و ما تمام برنامه هايمان به هم بريزد و يا ممكن است ماشين ديگري در ازدحام و شلوغي خيابان راه ما را بند بياورد.

بله اين عكس العملهاي ما است كه 90% بقيه اتفاقات را شكل مي دهد.تو هيچ كنترلي روي چراغ راهنمايي رانندگي نداري كه كي قرمز است يا كي سبز مي شود اما مي تواني عكس العمل خود را در مورد چراغ قرمز كه طولاني به نظر مي رسد كنترل كني . باكنترل خودت در مواقع لازم مانع از مورد تمسخر قرار گرفتن توسط ديگران خواهي شد.

مثالي مي زنم:

تو در حال صرف صبحانه با خانواده هستي كه دست دختر كوچكت به فنجان چاي مي خورد و همه آن روي لباست مي ريزد .خوب تا اينجا كنترل اوضاع دست تو نبود و تو نمي توانستي مانع از وقوع آن شوي. اما خوب دقت كن:

اينكه چه اتفاقي بعد از آن بيافتد كاملا" دست توست.

تو عصباني مي شوي ، شايد فحش هم بدهي و به شدت دخترت را براي ريختن چاي روي بلوزت دعوا مي كني. دخترت گريه مي كند.تو هم بعد از دعوا كردن او به طرف همسرت بر مي گردي و از او هم براي اينكه فنجان چاي را درست لبه ميز گذاشته است ، انتقاد مي كني.درگيري لفظي كوتاهي بين شما پيش مي آيد. تو با عصبانيت به طبقه بالا مي روي بلوزت را عوض مي كني و بعد با عجله به طبقه پايين مي آيي و مي بيني كه در حالي كه هق هق مي كند هنوز در حال خوردن صبحانه اش است، پس هنوز آماده رفتن به مدرسه نيست ، بنابراين كمي دير ميجنبد و از سرويس مدرسه جا مي ماند. همسرت هم دير كرده است و با يد هرچه سريعتر خود را به محل كارش برساند.حالا اين تو هستي كه بايد با عجله ماشين را روشن كني و دختر كوچكت را به مدرسه برساني.

چون ديرت شده است مجبوري با سرعت بيشتر از حد مجاز رانندگي كني. پس از 15 دقيقه تاخير و يك قبض جريمه بالاخره به مدرسه مي رسي. دخترت كه خيلي عجله دارد بدون خداحافظي به طرف ساختمان مدرسه مي دود.

حالا تو با 20 دقيقه تاخير به اداره مي رسي  ، ولي تازه مي فهمي كه كيفت را با خودت نياورده اي. روزت را خيلي بد شروع كرده اي و با گذشت ساعت ها مي بيني كه اوضاع دارد بدترهم  مي شود.زمان كار تمام شده است و وقتش است كه به خانه برگردي.

وقتي به خانه مي رسي متوجه مي شويد اشكالي در رابطه تو با همسرت و دخترت به وجود آمده است. مي داني چرا؟ به خاطر عكس العملهايي كه امروز صبح به آن اتفاق نشان دادي.

خوب فكر مي كني چرا چنين روز بدي را پشت ير گذاشتي؟

1-آيا فنجان چاي باعث آن شد؟

2-آيا دخترت مقصر بود؟

3-آيا پليس و جريمه هايي كه شدي اين اوضاع را پيش آورد؟

4-آيا خودت اوضاع را به اين شكل درآوردي؟

بله البته كه پاسخ 4 درست است. تو هيچ كنترلي بر ريخته شدن فنجان چاي نداشتي اما عكس العمل تو در طول 5 دقيقه پس از آن اتفاق بود كه تمام روزت را خراب كرد.

اما آنچه كه مي توانست و درست بود كه اتفاق بيافتد تا روز خوبي در انتظار تو باشد  چه بود؟

فنجان چاي روي بلوزت مي ريزد. دخترت مي خواهد بزند زير گريه، اما تو خيلي آرام ميگويي:

"اشكالي ندارد عزيزم، فقط دفعه بعد دقت بيشتري بكن تا فنجان چاي را نريزي"

حوله اي بر مي داري و به طبقه بالا مي روي. بعد از عوض كردن بلوزت كيفت را بر مي داري و سريع به طبقه پايين مي آيي. از پنجره مي بيني دخترت در حاليكه دارد براي تو و مادرش دست تكان مي دهد، سوار سرويس مدرسه شد.

قبل از رفتن به محل كارت با همسرت خداحافظي مي كني. پنج دقيقه هم زود تر به اداره مي رسي و با خوشرويي شروع به احوالپرسي با همكاران مي كني. رئيس به تو مي گويد كه روز خوبي در پيش خواهيد داشت.

ديدي كه اين دو عكس العمل متفاوت به يك اتفاق چه نتايج متفاوتي بدنبال داشت!!!

دو سناريوي مختلف كه شروعي كه مشابه داشتند به دو گونه كاملا (بر عكس) متناقض پايان يافتند. چرا؟ چون عكس العمل تو متفاوت بود.

همانطور كه گفتم، ما هيچ كنترلي روي 10% از اتفاقاتي كه برايمان مي اقتد نداريم، اما 90% بقيه را با عكس العمل خودمان نسبت به آن اتفاقات شكل مي دهم.

براي به كار بردن راز 10/90 چند راه پيشنهاد مي كنيم:

اگر كسي حرف بدي در مورد تو به زبان آورد از كوره در نرو، بگذار ناراحتيت فروكش كند البته مي تواني بگذاري كه آن حرف تاثير ناخوشايندي بر تو بگذارد اما با نشان دادن عكس العمل مناسبي به آن مي تواني از خراب شدن بقيه روزت جلوگيري كني.

يك عكس العمل بد و نامناسب به اتفاقي كه افتاده است مي تواند باعث از دست دادن دوستانت، اخراج شدنت و مورد فشار قرار گرفتنت شود.

اگر راننده اي در خيابان جلوي تو پيچيد و راه تو را بند آورد، با عصبانيت روي فرمان ماشين مي كوبي!(يكي از دوستان من از عصبانيت فرمان ماشينش را از جا كند)آيا فحش مي دهي و يا فشار خونت خيلي سريع بالا مي رود! و يا اينكه پياده مي شوي و با آن راننده خاطي گلاويز مي شوي!

براي چه كسي اهميت دارد كه 10 دقيقه ديرتر به اداره برسي؟

چرا اجازه مي دهي روزت خراب شود؟

راز 10/90 را هميشه با ياد داشته باش و نگراني را از خودت دور كن.

وقتي هواپيما دير مي رسد و تمام برنامه هايت بهم مي ريزد چرا عصبانيت خود را از سر كمك خلبان خالي مي كني؟ او كه هيچ كنترلي بر اوضاع نداشته است، از اين فرصتي كه تا رسيدن هواپيما باقي است مي تواني براي مطالعه ، آشنا شدن با ساير مسافرين و ... استفاده كني. با تحت فشار قرار دادن خود در چنين مواقعي فثط باعث مي شوي اوضاع بدتر و بدتر شود.

حالا ديگي به راز 10/90 پي  برده اي، آنرا در كارهاي روزانه ات به كار ببند و از نتايج شگفت انگيزي كه به ارمغان مي آورد لذت ببر./ 13 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيد

سلام درباره دوبله مي نويسم. درباره صداهاي ماندگار. و اساتيد مظلوم اين حرفه. خوشحال ميشم بهم سر بزني. نظر يادت نره. محتاج هدايت و راهنمائي دوستانم. يا علي

حجه الاسلام مهدی زبردست

سلام گفته بودی ارزش خواندن را دارد و خواندم ديدم که ارزش داشت البته کامل نخواندم ولی ۷۰ درصدی را خواندم به ما هم سري بزن . تو بگو که وبلاگ ما هم ارزشی دارد يا نه . من ميگم اگه برای خدا نوشته باشم ارزش دارد و الا نه ...

گل يخ

سلام و ممنون که خبرم کرديد حتما متن شما رو می خونم

رحیم

مطلب جالبی بود اما نتیجه گیریش به نظرم می تونه بهتر باشه و آن اینکه ما شاد بودن را هدف و اصل زندگی ندانیم ... چیزهای زیاد با ارزش و مقدسی هستند که شایسته غم ورزیدن برایشان هستند ...

نيلوفر

خيلی جالب بود... واقعا درست بودند... بازم بيا پيشم... مرسی..

محمد

درس خوبی بود مرسی يه جورايی هممون می دونيم بايد خودمونو کنترل کنيم ولی مرد عمل می خواد که در لحظه تصميم بگيره بازم ممنون

صدف(شب تنهايی)

سلام فريبا عزيز. واقعا متن جالب و خوندنی بود.ولی بعضی يه مواردی پيش مياد ادم نميتونه خودشو کنترل کنه.يعنی نميشه هيچی نگی.چی کار بايد کرد؟يه چيزی هم بژی به قول شما همه چی بهم ميريزه روز ادم خراب ميشه!

افشين

خيلی جالب بود به ماسر بزن تبليغ رايگان